Для осіб з порушенням зору

Гелецька І., Скиба В.

Вид публікації: Стаття
Галузь знань: Право
Форма публікації: Друкована
Рік публікації: 2020
Назва видання: Підприємництво, господарство і право, №8
DOI-адреса: https://doi.org/10.32849/2663-5313/2020.8.03
URL публікації: http://pgp-journal.kiev.ua/archive/2020/8/4.pdf#page=1&zoom=auto,-82,842

Анотація

У статті окреслено проблемні питання, що пов’язані із особливостями застосуванням інституту представництва при трансплантації анатомічних матеріалів після смерті особи. Акцентується увага, що у відносинах посмертного донорства мають місце і договірне представництво, і представництва за законом, Наголошується на тому, що договірне представництво, яке виникає на підставі договору доручення, здійснюється у подальшому не на підставі довіреності, а на підставі письмової заяви, яка не є характерним документом у представницьких правовідносинах. Проведено порівняльний аналіз заяви із договором доручення і довіреністю та визначено її правову природу. У зв’язку з проведеним дослідженням запропоновано вирішення вказаної проблеми шляхом внесення змін до цивільного законодавства.
Авторами з’ясовано категорію повноваження представника за заявою у контексті права чи обов’язку надавати згоду на трансплантацію анатомічних матеріалів померлої особи. На підставі аналізу правових норм, зроблено висновок, що це є правом повноважного представника та запропоновано у змісті заяви зазначити саме «повноважний представник має право надати згоду».
Детально розкрито порядок здійснення повноважним представником відмови від надання згоди на трансплантацію як за життя, так і після смерті особи. Виокремлено правові наслідки такої відмови в залежності від періоду, в якому вона була здійснена. Якщо представник відмовиться надати письмову згоду після смерті особи, запропоновано за аналогією застосувати правило, яке міститься у нормах щодо відмови від прийняття спадщини за заповітом і закріпити таке право за подружжям, родичами, або особою, яка буде здійснювати поховання померлого. Констатується, що повноважний представник має право відмовитися від надання згоди на трансплантацію анатомічних матеріалів ще за життя особи, і жодні правові наслідки такої відмови не можуть мати місце, хоча б з тієї позиції, що такою відмовою не завдаються збитки особі, які призначила повноважного представника.

Додаткова інформація

Ключові слова
трансплантація, представництво за законом, договірне представництво, письмова заява, повноваження представника, відмова від повноважень

Файл

predstavnyctvo_.pdf
1611 переглядів Поділитися: