Як організувати сесію та захист дипломної роботи – тези відповідей від Міністерства

Організація іспитів та захистів дипломних робіт онлайн, обрання інструментів комунікацій, семестрове оцінювання студентів – нагальні питання в умовах карантину для начальних закладів всієї країни. Ми сформулювали тези відповідей на ці питання на основі прямої трансляції заступника Міністра освіти і науки Єгора Стадного, яка відбулася 18 травня на сторінці Міністерства у соцмережі Facebook.

Загальні положення:

 • Міністерство розробило та 14 травня надіслало керівникам закладів «Рекомендації щодо організації поточного, семестрового контролю та атестації здобувачів фахової перед вищої та вищої освіти із застосування дистанційних технологій навчання». Подані тези частково узагальнюють ці рекомендації.
 • Роль Міністерства освіти і науки – радше рекомендувати, а не наказувати. Тому кожен навчальний заклад в межах своєї автономії самостійно визначає, яким чином ці рекомендації впроваджувати.
 • Міністерство рекомендує внести правки у вже діючі у навчальному закладі Положення про організацію освітнього процесу та/або Положення про екзаменаційну комісію. Чи робити це стандартизовано для всього закладу, чи автономно для різних його структурних підрозділів та інститутів – вирішує заклад.
 • Навчальний заклад має використовувати єдиний підхід при виборі технологій та засобів комунікації: приміром, використовувати одну платформу, один сервіс для відеозв’язку.

Складання заліку:

 • Оскільки викладачі та студенти між собою знайомі, активна співпраця велася до карантину, а знання накопичувалися, то на заліках «картинка кардинально не зміниться».
 • Для тих дисциплін, для яких це можливо, міністерство рекомендує ставити оцінку за підсумком поточної роботи. Там, де це неможливо, оцінювання проводити на розсуд викладача.

Складання іспитів:

 • Перед іспитом важливо провести консультацію. Вона потрібна не лише, щоб домовитися про часові рамки проведення іспиту, ознайомитися зі зразками завдань, але й для того, щоб протестувати засоби зв’язку, які будуть застосовані при складанні екзамену.
 • Варто одразу ж закріпити дати для продовження складання екзамену у випадку технічного збою чи проблем зі зв’язком. Студент має зафіксувати такий збій, зробивши скриншот сторінки екрану тощо.
 • Якщо екзамен у вигляді тесту – варто використовувати платформи, які дають можливість перемішати варіанти відповідей. Така опція є, наприклад, на платформі Moodle. Це потрібно для того, щоб у кожного студента розташування питань і варіантів відповідей були випадковими і відрізнялися під час проходження тесту від запитань одногрупників.
 • Якщо іспит у формі запитань чи творчих завдань, варто досягнути ефекту, щоби списати чи заготувати відповіді заздалегідь у визначений проміжок часу було нереально. Тобто завдання мають бути побудовані таким чином, щоб списати їх було нізвідки, або – щоб підгледіти розв’язок в інтернеті – треба витратити дуже багато часу. Краще продумати питання на глибину володіння матеріалом, які вимагають ретельного аналізу і синтезу, а не механічного відтворення вивченого.
 • Час, відведений на складання іспиту, має бути однаковий для всіх студентів. Варто створити максимально однакові умови (хоча з технічної точки зору це неможливо), додати «технічного часу» для передбачення випадків технічних збоїв, проблем з підключенням.
 • Якщо є поодинокі випадки проблем із технічним оснащенням (визначаємо це під час консультації) – можна студенту дати можливість навіть просто виконати завдання вдома письмово від руки і надіслати у формі фотографії.
 • Постаратися врахувати індивідуальні особливості можливостей кожного студента, які викладач виокремив під час навчального процесу ще до карантину. Адже деякі студенти схильні до усних відповідей, а деякі краще висловлюють думки письмово. Допускається такий «поділ» при складанні іспитів. Однак час, наголошує заступник міністра, має бути для всіх однаковий.

Проходження практики:

Міністерство освіти і науки розглядає три сценарії поведінки під час практики. Вони залежать від того, випускова це група чи ні:

 • 1 сценарій: для не випускових груп – можливе перенесення практики загалом, або певних її заходів на наступний навчальний рік; для випускових груп – варто переробити практичні завдання у розрахунковий вигляд або у максимально наближений до змісту наочної практики.
 • 2 сценарій: якщо підприємства працюють, а здобувачі повнолітні – студенти проходять практику в штатному режимі та в повному обсязі.

Якщо ні перший,  ні другий варіанти неможливі, то для контрактників можна перенести практику на пізніший термін, а для бюджетників лише переробити програму практики для можливості її проходження в дистанційному режимі.

Захист дипломної роботи:

 • Окрім процедури захисту дипломної роботи в синхронному режимі (відеоконференції), Міністерство розглядає варіант попереднього відеопредставлення здобувачами освіти свого виступу та презентації (для усіх визначається однаковий регламент та структура виступу). Студент може самостійно вдома записати на телефон, на камеру ноутбука тощо представлення своєї роботи. Комісія продивитися це відео заздалегідь, а питання вже поставить у «вебінарному» форматі онлайн. Це значно заощадить час.
 • Документальне оформлення робіт може бути виконане в двох варіантах: 1) традиційно тверда копія – паперовий варіант роботи, надісланий поштою; 2) електронна копія – абсолютно легальний варіант, якщо копія засвідчена кваліфікованим електронним цифровим підписом. Такі роботи також можна архівувати, зберігаючи усі правила документообігу. При цьому навчальний заклад повинен внести зміни до положення про захист дипломних робіт, визначаючи процедуру накладення електронного підпису.

Більше про документальний супровід атестації здобувачів освіти – у Рекомендаціях МОН України.

 

Усі вищеперелічені та зафіксовані у «Рекомендаціях…» вимоги носять рекомендаційний характер.

Окрім цього, Єгор Стадний повідомив, що Міністерство подало на розгляд до уряду, до Міністерства охорони здоров’я та головного санітарного лікаря пропозиції змін до Постанови Кабінету Міністрів України  № 211 відкрити відвідування закладів освіти для проведення певних заходів, в тому числі й підготовки до дипломної роботи, проведення лабораторних робіт, атестації, де вона не може відбутися дистанційно (мистецький і спортивний напрям).

Джерело ілюстрації: МОН України

Контакти

Тернопіль,
вул. Б.Хмельницького, 15 (корпус №1)
вул. Б.Лепкого, 4 (корпус №2)
вул. вул. Б.Лепкого, 12 (корпус №3)

 • Тел.: (0352) 52-13-72
 • Email: info@gi.edu.ua
Приймальна комісія Online
Вкажіть ваше повне ім'я!
Вкажіть вашу e-mail адресу!
Вкажіть ваш контактний телефон!
Вкажіть запитання!
Введіть символи, що зображено на рисунку
Invalid Input
Невірне значення!
Пропонуємо допомогу кожному!

Пам'ятай! Ти не один.

Завжди знайдуться ті, хто підтримає тебе, допоможе розібратися у складній життєвій ситуації, підкаже правильний шлях вирішення конфліктної ситуації.

Коротко опиши суть своєї проблеми та вкажи особисті контактні дані.

Конфіденційність інформації гарантуємо!


Вкажіть ваше повне ім'я!
Вкажіть вашу e-mail адресу!
Вкажіть ваш контактний телефон!
Опишіть вашу проблему!
Невірне значення!
Зворотній зв'язок
Вкажіть ваше повне ім'я!
Вкажіть вашу e-mail адресу!
Вкажіть ваш контактний телефон!
Вкажіть ваше повідомлення!
Невірне значення!
Запропонувати зміни

Коротко опиши суть твоєї пропозиції, обери кого вона стосується (викладачі, дирекція коледжу, гарант освітньої програми, завідувач відділенням, адміністрація коледжу, студентське самоврядування) та вкажи свої контактні дані, щоб ми змогли повідомити тебе про результати її розгляду.
Дякуємо за співпрацю!


Вкажіть ваше повне ім'я!
Вкажіть вашу e-mail адресу!
Вкажіть ваш контактний телефон!
Опишіть вашу проблему!
Оберіть, кого стосується дана пропозиція!
Неправильне значення!
Пропозиції стейкхолдерів
Оберіть категорію!
Вкажіть ваше повне ім'я!
Вкажіть вашу e-mail адресу!
Вкажіть ваш контактний телефон!
Оберіть освітню програму!
Опишіть ваші пропозиції!
Невірне значення!
Юридична клініка: online консультація
Вкажіть ваше повне ім'я!
Вкажіть вашу e-mail адресу!
Вкажіть ваш контактний телефон!
Вкажіть запитання!
Невірне значення!

Студенти

 • відповідають за якість навчання на рівні з Коледжем;
 • беруть участь у формуванні та корегуванні освітньо-професійних програм;
 • ініціюють запровадження вибіркових курсів;
 • формулюють запит на очікувані результати навчання на основі результатів наскрізної практичної підготовки.

В рамках студентоцентрованого підходу до навчання вибудовують власну траєкторію професійного зростання через вибір дисциплін, модулів, кількість опанованих кредитів. Моніторинг задоволеності студентів якістю навчання дозволяє забезпечувати гнучкість моделі та процедур внутрішнього забезпечення якості освіти в Коледжі.

Адмінперсонал

 • реалізують базові процедури внутрішнього забезпечення якості освіти: здійснюють безпосередню розробку, впровадження актуальних для регіону та громади освітніх програм та постійний перегляд їх змісту відповідно до динаміки запиту;
 • забезпечують відповідну якість викладання на основі сучасних педагогічних технологій та наукових досягнень, а також якість науково-дослідної роботи та її інтеграцію у навчальний процес;
 • забезпечують об’єктивність оцінювання результатів навчання, трансформуючи систему «оцінювання знань» в систему «оцінювання компетентностей»;
 • запобігають академічній недоброчесності.

Випускники

Успішність випускників Коледжу, їхні кар’єрні здобутки – один з головних показників якості освітніх послуг, а їх відгуки щодо змісту та актуальності отриманих знань та навичок дозволяє своєчасно реагувати на необхідність внесення змін до освітніх програм.

Абітурієнти

Профорієнтаційна робота з потенційними абітурієнтами Коледджу дозволяє виявити їх очікування щодо змісту освіти в Коледжі, що з часом впливатиме на задоволеність студента якістю навчання, на обґрунтований вибір спеціальності.

Громада

Запит громади та її бачення розвитку регіону дозволяє Коледжу корегувати перелік освітніх програм та ініціювати нові, необхідні громаді та затребувані на ринку праці; створює можливості для здобуття студентами відповідних компетенцій через співпрацю у громадському секторі, через волонтерську діяльність.

Бізнес

Думка роботодавців щодо кваліфікації та компетенцій, отриманих випускниками в Коледжі, дозволяє корегувати освітні програми відповідно до потреб регіонального бізнесу та сприятиме затребуваності випускників на ринку праці; дозволяє обирати актуальні напрями науково-дослідної діяльності Коледжу.

Місцева влада

 • формує запит на затребувані в місті та регіоні спеціальності, що дозволяє оновлювати перелік і зміст освітніх програм;
 • як потенційний роботодавець може висувати пропозиції щодо компетенцій та очікуваних результатів навчання випускників Коледжу;
 • здатна забезпечити можливості дуальної освіти, коли підготовкою фахівця займаються і навчальний заклад і майбутній роботодавець;
 • сприяє інтеграції результатів науково-дослідної діяльності Коледжу до розв’язання локальних суспільно-політичних та економічних проблем.

МОН України

 • рзробляє державні стандарти вищої освіти та контролює їх дотримання ЗВО;
 • розробляє загальнонаціональну (зовнішню) систему забезпечення якості вищої освіти як основу для ефективного функціонування внутрішньої системи забезпечення якості освіти Коледжу;
 • через механізм розподілу державного замовлення на прийом та випуск фахівців з вищою освітою впливає на ринок праці, в тому числі регіональний, стимулюючи реалізацію навчальних програм за дефіцитними спеціальностями.
Пропозиції стейкхолдерів. Фаховий молодший бакалав
Оберіть категорію!
Вкажіть ваше повне ім'я!
Вкажіть вашу e-mail адресу!
Вкажіть ваш контактний телефон!
Оберіть освітню програму!
Опишіть ваші пропозиції!
Невірне значення!
Асоціація випускників
Вкажіть ваше повне ім'я!
Вкажіть ваше повне ім'я!
Вкажіть вашу e-mail адресу!
Вкажіть ваш контактний телефон!
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Введіть символи, що зображено на рисунку
Invalid Input
Органайзер
Вкажіть ваше повне ім'я!
Вкажіть вашу e-mail адресу!
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Публічне обговорення

Форма для внесення пропозицій

Оберіть структурний підрозділ
Введіть дані
Введіть email!
Оберіть структурний підрозділ
Invalid Input
Invalid Input