Націоналізм VS Патріотизм

Значення та різницю між цими поняттями і не тільки намагалися знайти студенти-юристи.

У вівторок, 9-го жовтня, в рамках юридичного тижня відділення в актовому залі Галицького коледжу імені В’ячеслава Чорновола відбувся захід, присвячений обговоренню надзвичайно актуальної теми — націоналізму і патріотизму. Що означають ці терміни? Чим вони відрізняються? До кого вони застосовуються? Добре це чи погано – бути націоналістом або патріотом? Відповіді на ці та інші питання були покликані дати запрошені немаловідомі експерти: Святослав Липовецький — письменник, член Спілки Української Молоді (СУМ), Богдан Бутковський — депутат Тернопільської облради, Андрій Старух —  мер Монастириськ, Леонід Бицюра — заступник міського голови Тернополя.

Дискусія проходила жваво. Мікрофон ні в кого довго не затримувався, слайдики презентації швиденько перегорталися, підкидаючи все нових і нових тем для розмови. Круглий стіл умовно розбився на два табори: історичний та юридичний. До першого примкнули історики за освітою Липовецький та Бутковський, до другого, відповідно, юристи за освітою — Старух і Бицюра. Експерти говорили впевнено, переконливо, своїми відповідями охоплювали велику кількість проблем, які були винесені для обговорення. Можливо, саме тому зал мовчав, був спокійний, додаткові запитання озвучувалися вкрай і вкрай рідко, частіше можна було почути оплески. Кожен з учасників обговорення відкрито висловлював свої думки з приводу тієї чи іншої теми, при цьому активно доповнюючи співрозмовників. Для прикладу: Святослав Липовецький в своїй промові намагався розібратися в тому, що це власне таке – націоналізм і патріотизм, Богдан Бутковський в свою чергу повів розмову в сторону етносу, намагаючись розповісти про історичне, етнічне походження українців.

Потім в обговорення втрутилась ведуча, викладач юридичного відділення, Заставна Ольга Петрівна, котра поставила дуже просте, лаконічне, але водночас надзвичайно складне і цікаве запитання: «Україна, без мови — існує?». Відповідь на нього вже надавали пан Андрій та Леонід. Доцільно буде згадати і Дживру Ігоря Івановича, викладача філософії, котрий додав в діалоги властивої лише йому колоритної глибини і дискусійності. Ігор Іванович порушив такі актуальні питання як місце людини в суспільстві, орієнтир відношення «Людина до людини», нація, українська нація.

Так, обговорюючи потрібні для українців сьогодні речі непомітно промайнули дві години. Наприкінці заходу кожен із експертів сказав декілька слів «на завершення». Хотілося б процитувати Л. Бицюру: «Менше дивіться телевізор, більше читайте». Хотілося б, щоб всі дослухалися до слів С. Липовецького: «Ми маємо будувати велику державу». Хотілося б вірити А. Старуху: «Ви, студенти, — наша еліта в майбутньому». Ну і хотілося б повторити Б. Бутковського: «СЛАВА УКРАЇНІ!»

Андрій Гнатюк

Фото Юлії Зубик