"Галичина відзначає 200-річчя від дня народження о. Мапкіяна Шавкевича". Вільне життя - 2007

Галичина відзначає 200-річчя від дня народження о. Мапкіяна Шавкевича

«Дайте руки юні други, серце к серцю най припаде, най щезають тяжкі туги, ум охота най засяде», - саме ці слова із творчості поета ста­ли лейтмотивом літературних читань «Маркіян Шашкевич і українське національне відродження», які відбу­лися в Тернопільській обласній уні­версальній науковій бібліотеці.

«Цей захід провели для того, щоб вшанувати велета української куль­тури, щоб громадськість могла ближ­че пізнати Маркіяна Шашкевича», розповіла начальник відділу місько­го абонемента бібліотеки та ініціа­тор читань Тетяна Ковалькова.

У книгозбірні спеціально оформи­ли й виставку, на якій презентува­ли твори Маркіяна Шашкевича та наукові розвідки про його життя й діяльність. Як зауважили бібліоте­карі, це лише дещиця з того, що є у фондах.

«Отець Маркіян був першим свя­щеником, який виголосив проповідь українською мовою, вкотре доводя­чи всім, що наша мова має право на існування і нею можна висловлюва­тися. В імперії це було не прийнят­но, адже не могло існувати інших мов, окрім німецької чи угорської», зауважив Микола Петрушенко, актор обласного драматичного теат­ру ім. Т.Г. Шевченка.

На читання завітали чимало гос­тей, з-поміж яких старший науко­вий співробітник Бережанського краєзнавчого музею Микола Проців, який недавно випустив книгу «Мар­кіян» на честь 200 дня народження Шашкевича. Також була присутня директор Бережанського музею книг Лілія Зінчук, яка презентувала кни­гу «Вінок бережанців Шашкевичу». А ще - голова обласного осередку спілки письменників Євген Безкоровайний, краєзнавець Михайло Ониськів, студенти юридичного фа­культету Галицького коледжу.

«Ми повинні у місті й області вша­новувати ім'я Маркіяна Шашкеви­ча так само врочисто, як імена Шев­ченка чи Франка, - зауважила Тетя­на Ковалькова. - Адже історія кож­ного народу має особистостей, які є символами певної епохи, і серед та­ких знакових постатей української літератури - Маркіян Шашкевич».

Василь ТОМЧИШИН