Оголошення

Події

Гороховська Марія

Рейтинг Користувача: / 0
НайгіршеНайкраще 

Демократія і свобода слова – це два поняття, за які боролись наші предки. Під впливом СРСР формувалася думка, що цензура – ознака диктаторського політичного режиму, а її відсутність – наявний показник демократичності.

Демократичне суспільство характеризується правами та свободами громадян, виборністю влади, багатопартійністю та ще рядом позитивних ознак. Відомо, що свобода слова гарантується «Декларацією прав людини», що була прийнята Генеральною Асамблеєю ООН, «Конвенцією прав людини і основних свобод» та власне «Конституцією України».

Проте варто пам’ятати, що все в житті відносне. Тому і свобода слова, і демократія мають свої невидимі бар’єри, через які важко переступити. З цього випливає, що, практично, демократія не може бути абсолютною, адже в такому випадку, вона переросте в анархію. Її обмежують законодавство, певна система політичного підпорядкування, моральні принципи кожного та ще ряд явно існуючих засад. В свою чергу, свобода слова обмежується законами природи (які нам є непідвладні), суспільними поняттями, сформованими впродовж усього існування людства, й власними суб’єктивними поглядами на життя.

Але все вищесказане – це лише теорія, про яку можна довго розповідати, описувати з різних сторін, в яку можна вносити зміни: впроваджувати нове чи викорінювати забуте, та усе це не те. Оскільки ми істоти фізичні, нас цікавить, в більшій мірі, практична сторона усіх медалей.

Тож спробуємо розібратися чи існують ці два поняття в сучасній Україні. Як і в будь-якому питанні, тут є прибічники та опозиціонери різних поглядів. Одні захищають, інші – нападають. Звичайно, кожен із нас по одну зі сторін барикади, свідомо зробивши свій вибір чи сліпо йдучи за гаслами.

Сьогодення є дуже мінливим. Прийняття закону «Про наклеп» прийняло на себе цілий масив як позитивних, так і протилежних йому відгуків. Деякі ЗМІ категорично виступали проти, інші ж представники політичних сил підтримали його, висунувши цілий ряд обґрунтованих доказів. Чим усе обернеться? Важко дати однозначну відповідь. Усе розставить на місця час. Хоча, історія нам нагадує, що жорсткі рамки – ознака антидемократії, а їх відсутність – безладу в країні.

Отож, поки ми маємо можливість користуватися свободою слова, висловлювати свої думки – користуймося цим. Слово – це засіб спілкування, а відсутність права на нього – наявний приклад обмеження прав.

P.S. Пам’ятайте, що ваші погляди повинні бути лише вашими, свідомо обраними та гуманістичними.

Коментарі:

Результати опитування

Результати опитування