Оголошення

Події

Біласик Катерина

Рейтинг Користувача: / 0
НайгіршеНайкраще 

Демократія? Свобода слова? А хто з нас по-справжньому задумувався чи є це все насправді в нашій країні. Напевне багатьом здаються, як мінімум, дивними слова, які містяться у заголовку, і тоді виникає питання – «Хіба це одне і теж?» Так, свобода слова - це не зовсім демократія, але саме свобода слова є неодмінною умовою останньої. Хоча, слідкуючи за останніми подіями у нашій державі та розвитком цих двох питань, можна побачити, наскільки сильно тепер одне (свобода слова) змогло поєднатися з другим (демократією).

Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучерева, провів експертне опитування, головна мета якого – оцінити стан демократичних свобод і демократії в Україні. Усього було опитано 63 експерти. Абсолютна більшість експертів згідні щодо класифікації України як «Частково вільної країни». Порівняно з минулими роками стало менше свободи слова і тепер вона розподіляється на «керовану та дозовану» свободу слова. А яка це вже свобода, коли вона керована? Керівництво нашої держави фільтрує весь потік інформації. На десятибальній шкалі (від повністю диктаторського до повністю демократичного режиму) експерти розмістили Україну на позначці 4,75 бали. Стало помітно і те, що зменшився вільний доступ до інформації. Право на отримання повної та об’єктивної інформації теж помітно зменшилося, багато рішень приймаються стиха, без залучення експертних кіл та громадськості.

Чутливим місцем демократії є відсутність реальних важелів впливу на владу. Відчувається дефіцит справжньої і раціональної процедури відносин органів влади з громадянами, зворотного зв’язку.

Свобода слова повністю залежить від свободи в широкому розумінні. Вона передбачає не лише вільні дії та погляди, а й цілковиту відповідальність за написане або ж сказане. Найбільшим ворогом ЗМІ залишається цензура. Свобода слова забороняє цензуру в будь-яких її проявах. Однак, на мою думку, кожна з них повинна мати межі, бо, в противному випадку, вона перетворюється на свавілля. Прикладом цього може бути одна зі статей тернопільської газети. В ній йшлося про поведінку закордонних громадян в країні. Захоплюючись «своєю свободою», журналісти перейшли межу, внаслідок чого спричинився скандал.

Узагальнюючи все вищенаписане, можна зробити висновок, що Україна є частково демократичною державою з частковою свободою слова. І з кожним роком цієї «свободи» стає все менше.

Отже, варто робити висновки...

Коментарі:

Результати опитування

Результати опитування